مجازی سازی

مجازی سازی

Virtualization

مجازی سازی سرورها تکنولوژیی بود که بازی را در حوزه IT تغییر داد تا با فراهم آوری مزایا و قابلیت های جدید که در دنیای فیزیکی غیر ممکن بود و همچنین کامل نمودن خودش روز به روز جایگاه خود را در دنیای IT محکم تر نماید.
مجازی سازی سخت افزارها مدتی است که توجه سازمان ها و شرکت ها را به خود جلب کرده است برای برخی شرکت ها یک تکنولوژی جدید و برای آن دسته از شرکت ها که از آن استفاده می کنند ادامه مسیر بدون آن غیر ممکن است که ترجیح می دهند هرگز به ساختار قبلی یا سنتی بازنگردند.
در ادامه قصد داریم برخی قابلیت ها و مزیت های مهم و اساسی تکنولوژی مجازی سازی (virtualization) را بیان کنیم.
1- صرفه جویی در مصرف انرژی
حتما این شعار را در ذهن دارید که هرگز نشه فراموش ، لامپ اضافی خاموش ، ها !! چی نشه فراموش ؟ لامپ اضافی خاموش لطفا با آهنگ بخوانید که یاد قدیما و بابا برقی بیوفتید. چه به فکر صرفه جویی در مصرف برق باشید یا نباشید امروزه باید تا حدامکان هزینه های خود را کاهش بدهید و یکی از بهترین راهکارها صرفه جویی در مصرف برق و انرژی است. در سال 1398 ای زندگی می کنیم که در همه چیز به ویژه مصرف انرژی باید صرفه جویی کنیم حالا تصور کنید شما در سازمان خود صدها سرور فیزیکی دارید که هر کدام برای خودشان حداقل دو عدد Power Supply دارند و گرمای بسیار زیادی هم ایجاد می کنند ، خارج از میزان برقی که برای روشن نگه داشتن سرورها استفاده می شود باید هزینه کولرهای گازی که قرار است دمای هوای اتاق سرور را خنک کنند را نیز در نظر بگیرید ، حالا تصور کنید این 100 سرور فیزیکی تبدیل به 10 سرور فیزیکی بشوند که هر کدام از آنها ده عدد سرور مجازی داخل خود داشته باشند ، شما دقیقا هم گرمای تولید شده را 10 برابر کمتر کرده اید و هم میزان برق مصرفی سرورهای فیزیکی را 10 برابر کاهش داده اید و از طرفی هم دیگر نیازی به استفاده از سیستم های خنک کننده پر هزینه و پر مصرف نخواهید داشت. این دقیقا کاری است که مجازی سازی سرورها برای شما انجام می دهد یعنی در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.
به قول یکی از کارشناسان به مجازی سازی تکنولوژی سبز یا Green Technology هم گفته می شود.
2- کاهش میزان فضای مصرفی در Data Center
مثال قبلی را به خاطر بیاورید تصور کنید به صد عدد سرور فیزیکی نیاز دارید ، اگر فرض بر این بگذاریم که هر سرور شما 2U باشد و در هر رک 5 عدد سرور نیاز باشد شما حداقل به 20 عدد رک نیاز خواهید داشت ، فضایی که برای این رک ها مورد نیاز است را تصور کنید ، هر چقدر تعداد سرورهای فیزیکی شما بالاتر برود نیازمند فضای بیشتری خواهید بود حتی بعضا نیاز به عوض کردن اتاق سرور یا محل Datacenter نیز ممکن است احساس شود ، اما اگر مجازی سازی سرور را به روش بالا انجام دهید و هر 10 عدد سرور فیزیکی را تبدیل به سرورهای مجازی روی یک سرور کنید طبیعتا هم فضای کمتری اشغال می شود و هم مدیریت آنها ساده تر می شود ، شما تنها نیاز به 10 عدد سرور یعنی تنها دو عدد رک به جای 20 عدد رک خواهید داشت. اگر از بحث تکنولوژی سبز خارج شویم ، همین اشغال فضای کمتر باعث کاهش هزینه های یک سازمان می شود.
3- راه اندازی لابراتوارهای مجازی و انجام آزمایش های خطرناک
زمانیکه ما می خواستیم شبکه را شروع بکنیم برای کار کردن با شبکه مجبور بودیم حتما یک سیستم دیگر در کنار خود داشته باشیم تا یک لابراتوار کوچک را بتوانیم ایجاد کنیم ، شاید باورتان نشود اما هر بار که قرار بود یک سناریوی جدید ایجاد کنیم کلی استرس داشتیم ، اما تصور کنید که همه سرورهای خود را مجازی سازی کرده اید ، در این میان شما می توانید چندین سرور را به عنوان سرور آزمایشی یا تستی در شبکه راه اندازی کنید و همه آزمایش های خطرناک و سناریو های لابراتواری شبکه را در آن انجام دهید بدون ترس و استرس از ایجاد شدن خرابی یا چیزی مشابه آن ، شما با قابلیت Snapshot می توانید به سادگی به حالت قبل از انجام سناریو باز گردید ، مخصوصا شرکت هایی که کار توسعه و طراحی نرم افزار انجام می دهند می توانند سرورهای تستی را در اختیار کارمندان خود قرار دهند تا بر روی آنها آزمایش های خود را انجام دهند.
شما براحتی می توانید سیستم عاملی موجود در ماشین مجازی را از شبکه ایزوله کنید و حتی دغدغه ورود به شبکه را نیز نداشته باشید ، این یک نعمت است ، الان شما دارید کفر نعمت می کنید ، به قول یکی از دوستان زمانیکه VMware ارائه شد از شدت شادی گریه کردم و من واقعا این مسئله را درک می کنم.
4- سریعتر شدن سرعت ایجاد و تحویل سرور
اگر 12 سال پیش یا شاید کمتر در یک سازمان کار می کردید و درخواست یک سرور می کردید فرآیند آن به این شکل بود ، درخواست سرور به تدارکات یا واحد مربوطه داده می شد ، مناقصه ای برای خرید سرور انجام می شد ، سیستم عامل روی سرور نصب و راه اندازی می شد ، سرور روی رک مربوطه نصب و آماده به کار می شد ، این فرآیند بعضا حتی تا چند ماه ممکن بود طول بکشد ، اما امروزه با استفاده از فناوری مجازی سازی سرور شما می توانید در عرض چند دقیقه صاحب یک سرور شوید و شروع به کار کنید. تصور کنید به عنوان یک کارشناس مرکز داده شما می توانید سرورهای خود را تنها در چند دقیقا کاری به مشتری تحویل دهید ، شما می توانید با استفاده از قابلیت Clone و Template ای که در ساختار مجازی سازی تعریف شده است حتی نصب سیستم عامل را هم از فرآیند زمانی خود حذف کنید و تقریبا نصب و راه اندازی یک ماشین مجازی تنها چند دقیقا طول می کشد. امروزه از فرآیند درخواست یک سرور تا داشتن آن واقعا فقط چند عدد Next Next Finish زمان نیاز دارد.
5- کاهش وابستگی به سخت افزارهای خاص
چندین سال پیش و قبل از اینکه تکنولوژی های مجازی سازی سرور وارد عمل شوند ، سازمان ها ترجیج می دادند از یک برند خاص سرورهای سخت افزاری و تجهیزات مربوطه استفاده کنند تا یکپارچگی در سازمان وجود داشته باشد و بعضا چند نوع سخت افزار در یک محل وجود نداشته باشد ، اما امروزه مجازی سازی سرور شما را از انتخاب یک برند خاص سرور آزاد می کند ، شما می توانید هر نوع سرور که دوست دارید را خریداری کنید زیرا از نظر تکنولوژی های مجازی سازی سخت افزار در یک لایه کاملا پایینتر از سیستم عامل های مجازی ساز قرار دارد و یکپارچگی در سطح سیستم عامل ها و Hyper-Visor ها انجام می شود نه در سطح سرورهای سخت افزاری ، این باعث بالا رفتن قدرت انعطاف پذیری مالکین و مدیران شبکه ها و مراکز داده می شود و دست آنها برای خرید هر نوع سخت افزاری باز خواهد بود. حتی در زمان تغییرات نیز شما می توانید براحتی سرورهای خود را از یک سخت افزار به سخت افزار دیگر منتقل کنید بدون نیاز به توجه به نوع سخت افزار سرور ، شما می توانید براحتی ماشین های مجازی موجود روی سرور HP را به سرورهای Dell یا Intel یا هر نوع سرور دیگر منتقل کنید.
6- بالا رفتن Uptime
بیشتر Platform هایی که سرویس های مجازی سازی سرور ارائه می دهند امروزه قابلیت های بسیار پیشرفته ای را ارائه می دهند که شما به هیچ عنوان نمی توانید بر روی سرورهای فیزیکی از آنها استفاده کنید ، این قابلیت ها می توانند به شدت در فرآید Business Continuity یا طرح تداوم کسب و کار و Uptime سرورهای شما تاثیر مثبت داشته باشند. در هر Vendor این قابلیت ها به شکل های مختلف نامگذاری می شود گاهی اوقات به آن Live Migration یا VMotion گفته می شود ، Storage Migration برای فرآیندی های سیستم های ذخیره سازی داده ها استفاده می شود ، Fault Tolerance در سطح شبکه و سیستم عامل ها Uptime را بالا می برد ، High Availability و Distributed Resources هم برخی دیگر از این امکانات هستند که باعث بالا رفتن Uptime کل ساختار شبکه می شوند. این قابلیت ها به ماشین ها یا سرورهای مجازی این قابلیت را می دهد که زمانیکه با یک مشکل مواجه می شوند بلافاصله بتوانند خود را Recover کنند و به هیچ عنوان سرویس دهی در این مدت زمان قطع نشود. قابلیت جابجا کردن سرورهای مجازی از یک سرور به سرور دیگر بدون به وجود آمدن کوچکترین Downtime شاید بزرگترین مزین مجازی سازی در ساختار های سازمان کلان باشد. امروزه ب استفاده از همین مکانیزم سرورها می توانند از یک محل فیزیکی به محل فیزیکی یک مرکز داده دیگر بدون داشتن کوچکترین Downtime منتقل بشوند و این بدین معناست که در مجازی سازی سرورها دیگر بعد زمان و مکان اهمیتی ندارد. چنین تغییری در ساختارهای سرورهای فیزیکی عملا غیر ممکن یا بسیار بسیار دشوار بود.
تصور کنید سرور وب سایت خودمان را که در لحظه هزاران نفر در حال بازدید آن هستند را بدون داشتن کوچکترین Downtime از سروری در آلمان به سروری در ایران منتقل کنیم.
7- بهبود Disaster Recovery
مجازی سازی برای سازمان ها سه ویژگی اساسی برای ایجاد کردن یک طرح بازیابی از حادثه یا Disaster Recovery Plan را ارائه می دهد. اولین ویژگی یا قابلیت عدم وابستگی به سخت افزار است ، با توجه به اینکه در مجازی سازی وابستگی به یک نوع سرور یا سخت افزار خاص وجود ندارد شما در طرح Disaster Recovery خود می توانید براحتی یک Recovery Site ایجاد کنید بدون توجه به اینکه سخت افزارهای جدید با سخت افزارهای قبلی سرور هماهنگی دارند یا خیر ، در این حالت تیم فناوری اطلاعات می تواند هزینه کمتری بابت خریداری تجهیزات بدهد زیرا سایت Recovery سایتی است که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل می توان در آن از سخت افزارهای ارزان تری استفاده کرد. دومی ویژگی استفاده کمتر از سرورهای فیزیکی در محیط عملیاتی و مانور بیشتر در خصوص ایجاد Replication Site است.
و سومین ویژگی این است که اکثر راهکارهای مجازی سازی سرور قابلیت این را دارند که نرم افزار بصورت خودکار بتواند Failover را انجام دهید و بلافاصله سایت Backup وارد مدار شود. جالب اینجاست که همین نرم افزار و راهکار مجازی سازی می تواند Disaster Recovery Failure را آزمایش نیز بکند ، بر خلاف بسیاری از موارد که در لحظه مورد نیاز Disaster Recovery به درستی انجام نمی شود. تصور کنید که شما می توانید براحتی DR Plan خود را تست کنید و خیالتان از بابت Down نشدن سرویس هایتان راحت باشد .
8- ایزوله سازی نرم افزارهای کاربردی یا Application ها
در دنیای فیزیکی دیتا سنتر ها معمولا از مدل یک سرور یک نرم افزار برای ایزوله سازی نرم افزارهای کاربردی از همدیگر استفاده می کردند به این صورت که هر سرور سخت افزاری که در مدار قرار می گرفت برای اینکه تداخلی با سایر سرورها و نرم افزارهای آن نداشته باشد فقط و فقط یک نرم افزار روی آن نصب و راه اندازی می شد. این موضوع باعث به وجود آمدن بی نظمی و پراکنده شدن سرورها و سرویس ها ، بالا رفتن هزینه ها و همچنین بهره برداری نامناسب از سرورهای فیزیکی می شود. مجازی سازی سرور با استفاده از تفکیک کردن سخت افزار و سیستم عامل ها و امکان قرارگیری چندین سیستم عامل بر روی یک سیستم فیزیکی باعث استفاده بهینه از سرورهای سخت افزاری و همچنین حذف مشکلات compatibility نرم افزارها می شود. اینکار باعث استفاده بهینه از منابع بلااستفاده سرورهای سخت افزاری نیز می شود به گونه ای که CPU ها و RAM ای که در حالت عادی بلا استفاده باقی می ماندند بصورت کامل مورد استفاده قرار می گیرند.
9- اضافه کردن طول عمر نرم افزارهای قدیمی
اگر در سازمان های دولتی یا شرکت های خصوصی کار کرده باشید حتما با نرم افزارهای بسیار قدیمی روبرو شده اید که نه سورس آنها وجود دارد ، نه شما می توانید آنها را انتقال دهید ، نه می توانید روی سیستم عامل دیگری نصب کنید و نه از سخت افزارهای جدید پشتیبانی می کنند. بعضا تیم فناوری اطلاعات سازمان حتی جرات دست زدن به این نوع از نرم افزارها را نیز ندارد چون با کوچکترین تغییر ممکن است دیگر کار نکنند. شما می توانید براحتی اینگونه نرم افزارها را با سیستم عامل و تمامی مخلفات آنها بصورت یکجا تبدیل به یک ماشین مجازی کنید و در سیستم مجازی سازی سرور خود آن را مدیریت کنید ، بارها برای من پیش آمده است که نرم افزار مالی بوده است که توسط زبان برنامه نویسی FoxPro نوشته شده است و همچنان نیز استفاده می شده و بر روی یک سیستم Pentium قدیمی نصب و راه اندازی شده بود ، برنامه نویس این نرم افزار سالها بود عمرشان را به شما داده بودند و این نرم افزار هیچ سورسی نیز نداشت ، با تبدیل کردن این نرم افزار به یک Virtual Machine و قرار دادن آن در مجموعه مجازی سازی خود براحتی امکان انجام هر ریسکی بر روی آن ایجاد شد.
10 – کمک کردن برای انتقال همه چیز به پردازش ابری یا Cloud Computing
خوب حتما انتظار داشتید که در نهایت استفاده از Cloud یکی از مواردی باشد که در خصوص مجازی سازی به سراغ آن خواهیم رفت. مجازی سازی شما را از وابستگی به سخت افزار دور می کند و همین موضوع دقیقا چیزی است که در Cloud مورد نیاز است : عدم وابستگی به سخت افزار ، بنابراین مجازی سازی را می توان به عنوان شروع یک فرآیند Cloud معرفی کرد. اولین گام در راه اندازی و حرکت به سمت Cloud راه اندازی مجازی سازی و ایجاد یک Private Cloud در ساختار خود است. اما طبیعی است که امکانات زیادی که در حوزه Cloud شما می توانید از سرویس ها Public Cloud در حوزه انتقال اطلاعات بین Data Center ها و انواع و اقسام سرویس ها استفاده کنید در یک Pricate Cloud نمی تواند بصورت کامل ایجاد شود. بنابراین کم کم خود را برای رفتن به سمت Cloud Computing آماده کنید

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به گروه صنعتی پارس تکنیک است و در صورت هرگونه تخلف ، متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند

گروه صنعتی پارس تکنیک

شرکت پیشگامان آراز جاویدان
شرکت داده پردازان رابو
شرکت فراپردازش پارس
تهران،چهارراه ولیعصر،ابتدای خیابان صبای شمالی،پلاک85
مشهد،شهرک صنعتی توس،فاز۱،بلوار صنعت،ساختمان شقایق،واحد9 زنجان،مجتمع تجاری و اداری بهاران،طبقه اول،واحد 71